Savjeti za sigurnost
Kako biti sigurniji i ostati zdraviji ako intravenski uzimaš drogu?
Pravila za sigurnije fiksanje:
- Koristi uvijek sterilne igle i štrcaljke.
(možeš ih besplatno i anonimno dobiti kod udruga koje provode programe smanjenja štete ili kupiti u ljekarni)
- Ne dijeli i ne posuđuj tuđi pribor za fiksanje.
(HIV/AIDS i Hepatitis C se mogu prenijeti i preko pomoćnog pribora: filtera, čepova, žlica i drugih kuhala, pribora za miješanje, vode, itd.)
- Upotrijebi što je moguće manju iglu i bodi se polako.
- Uvijek koristi alkoholni tupfer kako bi očistio kožu prije fiksanja i nikad nemoj lizati iglu ili žlicu (kuhalo).
• To će ti pomoći da spriječiš infekcije.
• Ako prljavština dođe na pribor očisti je alkoholnim tupferom.
• Ne koristi alkoholni tupfer poslije fiksanja jer ti mogu ostati ožiljci.
- Nikad nemoj biti sam dok se fiksaš. Prijatelji ti mogu pomoći ako se predoziraš.
- Pazi da se pogodiš u venu, a ne u arteriju.
• VENE leže blizu površine kože, ali i duboko u tijelu; stjenke vena su tanke; vene nose krv prema srcu; u venama je krv tamno crvene boje
• ARTERIJE leže dublje u tijelu od vena; kad ih dotakneš možeš osjetiti puls; ako se ubodeš u arteriju osjetit ćeš bol; krv je svjetlija, a može biti i rjeđa od venske krvi
• Ako se pogodiš u arteriju ne ubrizgavaj drogu, izvadi iglu i pritisni mjesto uboda na pet minuta kako bi zaustavio krvarenje. Ako nakon 10 minuta i dalje krvariš ili osjećaš jaku bol posjeti doktora ili otiđi na hitnu medicinsku pomoć.
- Upotrijebljeni pribor skloni na sigurno ili ga donesi u LET gdje će biti pohranjen u posebne kutije namijenjene za tu svrhu.
- Ako kupuješ drogu od novog dilera uvijek prije probaj manju dozu od uobičajene da joj odrediš kvalitetu.
- Tvoja tolerancija prema heroinu će se smanjiti ako si određeno vrijeme bio čist. Ako se ponovno počneš fiksati, upotrijebi mnogo manju dozu u odnosu na prethodno fiksanje, u protivnom se možeš predozirati.
Što učiniti kada naiđeš na osobu za koju sumnjaš da se predozirala?
Ako je osoba bez svijesti učini slijedeće:
- Polegni predoziranu osobu na pod.
- Okreni je na bok i zabaci joj glavu prema natrag (to će joj omogućiti lakše disanje, a u slučaju povraćanja, spriječiti da sadržaj iz usne šupljine uđe u pluća i prouzroči gušenje).
- Nazovi hitnu pomoć (tel. 94).
- Ne ostavljaj predoziranu osobu samu, osim u slučaju da moraš pomoći sebi i tada joj osiguraj meki oslonac podmetnut pod leđa kako bi ostala u bočnom položaju.
- Ako ne diše, daj joj umjetno disanje usta na usta.
- Ako možeš, obavijesti liječnika hitne pomoći o vrsti droge kojom se predozirala i to joj može spasiti život! (Ako odeš, ostavi napisano na cedulji ili komadu papira)..
- Oprez: ne stavljaj predoziranu osobu pod tuš i ne polijevaj je hladnom vodom. Zbog toga će joj samo biti zima, a može izazvati i veće probleme poput srčanog udara ili šoka!
Prilično su razvijeni i drugi oblici programa smanjenja štete koji se provode u tzv. “injecting room” i “drop in” centrima. “Injecting room” je prostor u kojemu ovisnici mogu u čistim i kontroliranim uvjetima uzeti drogu, dok “drop in” centar predstavlja prostor koji je 24 sata na dan na raspolaganju ovisnicima, u kojemu oni mogu pojesti nešto toplo, oprati se, zamijeniti odjeću, skloniti se s ulice.