Amfetamini su sintetička supstanca. „Ulični“ nazivi su speed, base i whizz.
Obično se pojavljuje u obliku bijelog praha koji djeluje kao stimulans središnjeg živčanog sustava (SŽS).
Smatra se da je amfetamin prvi put proizveo njemački kemičar Leuckart 1880. godine, iako ne postoji dovoljno dokaza za tu tvrdnju.
Nalazi se pod međunarodnom kontrolom i usko je povezan s metamfetaminom.
Može se uzimati u obliku pilula, injekcije, može se ušmrkivati ili pušiti.
Poboljšava raspoloženje; pojačava budnost, pažnju, koncentraciju i poboljšava fizičke sposobnosti i opći dobar osjećaj.
Amfetamin je stimulans SŽS-a koji izaziva povišeni krvni tlak i tahikardiju nakon čega slijede osjećaji povećanog samopouzdanja, društvenosti i energije.
Potiskuje apetit i umor te dovodi do nesanice. Oralnom primjenom, učinak obično počinje u roku od 30 minuta i može potrajati satima. Kasnije se korisnici mogu osjećati razdražljivo, nemirno, uznemireno, depresivno i bezvoljno. Povećava aktivnost noradrenalina i dopamina u sustavu neurotransmitera.
Amfetamin je manje snažan od metamfetamina, ali u nekontroliranim situacijama učinci se gotovo ne razlikuju. Akutna intoksikacija uzrokuje ozbiljne kardiovaskularne poremećaje, kao i probleme u ponašanju koji uključuju uznemirenost, zbunjenost, paranoju, impulzivnost i nasilje. Kronična primjena amfetamina uzrokuje neurokemijske i neuroanatomske promjene.
Metamfetamin (koji se također između ostalog naziva i meth, crystal, chalk, and ice) je stimulans koji izaziva jaku ovisnost te je kemijski sličan amfetaminu. Ima oblik bijelog, bezmirisnog kristalnog praha gorkastog okusa.
Metamfetamin se konzumira oralno, pušenjem, šmrkanjem, putem injekcije ili se rastapa u vodi ili alkoholu. Pušenjem ili ubrizgavanjem droga veoma brzo dolazi do mozga te proizvodi trenutnu, intenzivnu euforiju. Iz razloga što zadovoljstvo brzo blijedi konzumenti često ponovno uzimaju novu dozu.
Osobe koje duže vrijeme konzumiraju metamfetamin mogu osjećati anksioznost, zbunjenost, nesanicu, promjene raspoloženja te mogu iskazivati nasilna ponašanja. Također mogu pokazivati simptome psihoze kao što su paranoja, vizualne i slušne halucinacije i deluzije (na primjer osjećaj gmizanja insekata ispod kože).
Konzumiranje čak i malih doza metamfetamina može dovesti do mnogih istih fizičkih posljedica kao i konzumiranje nekog drugog stimulansa kao što je kokain ili amfetamin. To uključuje povećanu budnost, povećanu fizičku aktivnost, smanjeni apetit, ubrzano disanje, ubrzani rad srca, nepravilan rad srca, povišeni krvni pritisak i povećanu tjelesnu temperaturu.
Dugotrajno konzumiranje metamfetamina može imati mnoge negativne posljedice na fizičko zdravlje uključujući drastični gubitak težine, ozbiljne dentalne probleme („meth mouth“), kožne probleme prouzrokovane grebanjem kože.
Metamfetamin, koji se ponekad primjenjuje u zdravstvene svrhe (kod poremećaja s nedostatkom pažnje–hiperaktivnošću, gojaznosti i narkolepsije) se lako proizvodi na nezakonit način a njegovo uzimanje je postalo prošireno u Nizozemskoj, Velikoj Britaniji i Sjevernoj Americi.