Izvješće o provedbi Nacionalne strategije djelovanja na području ovisnosti za razdoblje do 2030. godine, za 2023. godinu

 

Na temelju članka 42. stavka 6. Zakona o suzbijanju zlouporabe droga (,,Narodne novine”, br. 107/01 .,87/02., 163/03., 141/04.,40/07., 149/09.,84/11., 80/13. i 39/19.), Vlada Republike Hrvatske je podnijela Izvješće o provedbi Nacionalne strategije djelovanja na području ovisnosti za razdoblje do 2030. godine, za 2023. godinu, koje obuhvaća izvještajno razdoblje od stupanja akta na snagu 15. veljače 2023. do 31. prosinca 2023.

Potražnja za sredstvima ovisnosti (prije svega drogama) i dalje predstavlja izazov.

Prevencija uporabe sredstava ovisnosti i ovisničkih ponašanja provodi se s ciljem sprječavanja mladih da započnu koristiti sredstva ovisnosti, odgađanja dobi započinjanja korištenja sredstava ovisnosti, smanjenja uporabe sredstava ovisnosti i/ili pojave/razvoja ponašajnih ovisnosti te poduzimanja ostalih mjera sprječavanja razvijanja ovisnosti putem integriranog, multidisciplinarnog i znanstveno-utemeljenog pristupa i koherentnog djelovanja svih resora na nacionalnoj i lokalnoj razini.

Tretman ovisnosti podrazumijeva sve strukturirane intervencije, farmakološke i/ili psihosocijalne, usmjerene na pomoć osobama s problemom ovisnosti s ciljem unaprjeđenja njihovog psihološkog, medicinskog i socijalnog statusa.

U Republici Hrvatskoj tretman ovisnosti primarno se provodi u zdravstvenom sustavu, a određeni oblici psihosocijalnog tretmana provode se i u sustavu socijalne skrbi, terapijskim zajednicama i udrugama te unutar zatvorskog i probacijskog sustava.

Unutar zdravstvenog sustava tretman je podijeljen na bolnički i izvanbolnički sustav liječenja.

Tretman u bolničkom sustavu osigurava se za osobe s problemom ovisnosti koje žele uspostaviti apstinenciju, a imaju znatne fizičke i psihičke komorbiditete.

U suzbijanju problema ovisnosti, uloga i mjesto socijalne skrbi ogleda se kroz selektivnu i indiciranu prevenciju te psihosocijalni tretman i resocijalizaciju.

Za osobe koje se mogu motivirati za potpuno odvikavanje postoji mogućnost pružanja usluga u domu za djecu ili odrasle osobe ovisne o alkoholu, drogama i drugim sredstvima te terapijskim zajednicama ili u okviru organiziranog stanovanja.

Pojedini oblici tretmana provode se i u okviru udruga i terapijskih zajednica.

Zahvaljujući aktivnostima koje su provedene tijekom 2023. dodatno je osnažena institucionalna infrastruktura za odgovarajuće suočavanje s problematikom vezanom za suzbijanje ovisnosti i zlouporabom droga.

Ministarstvo zdravstva, samostalno i u suradnji i koordinaciji s ostalim nadležnim tijelima provodi programe i aktivnosti kojima se doprinosi osiguranju kvalitete programa prevencije, liječenja, psihosocijalnog tretmana, smanjenja šteta te resocijalizacije osoba s problemom ovisnosti.

U tom kontekstu poseban naglasak je stavljen na procjenu kvalitete projekata koji se provode u području prevencije ovisnosti u skladu sa standardima Europske unije, pružanje podrške u provedbi znanstveno utemeljenih preventivnih programa, provedbu programa oporavka i rehabilitacije putem Projekta resocijalizacije kroz pružanje paketa usluga obrazovanja i zapošljavanja, jačanju kompetencija stručnjaka putem sustavnih edukacija o znanstveno utemeljenim prevencijskim i tretmanskim praksama te aktualnim međunarodnim i standardima Europske unije, izradu smjernica, standarda i protokola za osiguranje kvalitetne provedbe intervencija.

Pored navedenoga, provedeni su i brojni znanstveno istraživački projekti u praćenju određenih segmenata kompleksne problematike ovisnosti, a značajni napori usmjereni su i na uvođenje inovativnih programa smanjenja štete za korisnike droga te na pravovremeno uočavanje i praćenje pojave novih psihoaktivnih tvari i povezanih zdravstvenih rizika kroz nacionalni Sustav ranog upozoravanja.

 

Cijelo Izvješće pročitajte na: https://acrobat.adobe.com/id/urn:aaid:sc:EU:e569379b-841c-4b7b-a93f-df4eeb944ddf

pošalji nam poruku