Stigmu možemo definirati kao pojavu koja značajno diskreditira pojedinca u očima drugih ljudi.
Stigma i diskriminacija u svezi s HIV/AIDS-om su najveće smetnje prevenciji širenja virusa, osiguranju adekvatne njege, podrške i liječenja. Stigma i diskriminacija u vezi s HIV/AIDS-om su univerzalne i događaju se u svim zemljama i regijama u svijetu. Izazivaju ih razne pojave kao što su nedostatak razumijevanja bolesti, mitovi o prijenosu virusa, društveni strahovi u vezi sa seksualnošću, neodgovorno medijsko praćenje epidemije, strahovi povezani sa smrću, strahovi od uzimanja droge, itd.
Danas je također poznato da postoje tri faze epidemije HIV/AIDS-a u pojedinom društvu.
Prva je faza infekcije HIV-om. Virus ulazi u zajednicu tiho i neprimjetno.
Sljedeća je epidemija HIV/AIDS- a koja nastaje kada virus uzrokuje smrtonosnu bolest.
Treća je epidemija stigme, diskriminacije, optuživanja i kolektivnog poricanja zbog čega je teško izboriti se s prethodne dvije.
Prevencija HIV bolesti usmjerena k putovima širenja bolesti uključuje:
Mala je vjerojatnost da se HIV-om zarazite nekim nesretnim slučajem na koji niste mogli utjecati, a mnogo veća da infekciju dobijete zbog rizičnog ponašanja koje je rezultat vaše slobodne volje, mogućnosti izbora, ali i društvenih normi i pritisaka.
O programima smanjenja štete
Princip rada unutar programa smanjenja štete najbolje bi se mogao definirati tvrdnjom: “Ako korisnik droge nije sposoban ili voljan odreći se ovisnosti, treba mu pomoći da bi smanjio štetu koju nanosi sebi i drugima”.
Kada se govori o smanjenju štete kao posljedice bolesti ovisnosti i rizičnog načina života intravenskih korisnika droge, ponajprije se misli na sprječavanje sirenja zaraznih, krvlju prenosivih bolesti hepatitisa B i C te HIV/AIDS-a.
Aktivnosti se sastoje od organiziranja besplatne i anonimne podjele šprica i igala za potrebe intravenskih korisnika droge te zaprimanje i uništavanje upotrijebljenih šprica i igala u “drop-in” centrima ili u mobilnim jedinicama, zatim podjele informativnih materijala (“Kako spriječiti zarazu hepatitisom B i hepatitisom C”, “Kako spriječiti zarazu HIV/AIDS-om”, “Sigurniji način fiksanja”, “Sigurniji seks”, “Hepatitis C”, “Overdose”, itd.), podjele kondoma za sprječavanje sirenja spolno prenosivih bolesti, informiranje o različitim oblicima lijećenja i savjetodavnim aktivnostima usmjerenih na promjene mišljenja i navika aktivnih intravenskih korisnika droge.
Zamjena igala – (engl. needle exchange)
Organiziranje besplatne i anonimne podjele šprica i igala za potrebe intravenskih korisnika droge te zaprimanje i uništavanje upotrijebljenih šprica i igala u “drop-in” centrima ili mobilnim jedinicama.
Terenski radnik sa ciljnim skupinama -(engl. “outreach worker”)
Osoba čija je osnovna zadaća pristupiti skupinama pod povećanim rizikom (intravenski korisnici droge, prodavateljice seksualnih usluga itd.) i zadržati kontakt s njima, prikupiti informacije o njihovom ponašanju, pružiti informacije o ponuđenim uslugama, opasnostima i prijetnjama ponašanja rizičnog za zdravlje (održavanje spolnih odnosa bez upotrebe kondoma, korištenje zajedničkog pribora za ubrizgavanje droge itd.), korisnikovim pravima, oblicima liječenja i pristupu liječenju, zastupanje prava i interesa korisničkih skupina te provođenja mjera iz programa smanjenja štete.
Izvor: https://hzjz.hr/wp-content/uploads/2013/11/POJMOVNIKaidsH1.pdf